Dnia 12 października 2021 roku nasza jednostka wzięła udział w ćwiczeniach, które Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach zorganizowała na terenie obiektu „Starego Szpitala” w Gorlicach.

Na manewry udał się jeden zastęp z naszej jednostki średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym MAN. Strażaków przywitał z-ca dowódcy JRG mł. bryg. Dariusz Surmacz, po czym powiedział kilka zdań na temat działań w tego typu obiektach. Następnie strażacy mieli okazje zapoznać się z budynkiem i systemami przeciwpożarowymi, które są w nim zainstalowane.

Kolejnym etapem wtorkowego spotkania było wykonanie założenia, które polegało na przeszukaniu budynku i ewakuacji poszkodowanych oraz ugaszeniu pożaru w jednym z pomieszczeń. Do budynku weszły dwie roty składające się z strażaków PSP Gorlice oraz OSP Moszczenica i OSP Gładyszów. Zadaniem roty gaśniczej było zlokalizowanie i ugaszenie pożaru, natomiast rota poszukiwawcza miała odnaleźć i ewakuować osobę poszkodowaną. Kolejnym zadaniem było udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, który miał oparzenia 1 i 2 stopnia.

Po ćwiczeniach mł. bryg. Dariusz Surmacz zrobił krótkie podsumowanie i pozytywnie ocenił wykonanie zadania. Mł. bryg. Dariusz Surmacz zwrócił także uwagę, aby w przypadku pożarów strażacy jak najczęściej korzystali z aparatów ochrony dróg oddechowych.

Za ćwiczenia bardzo dziękujemy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach i mamy nadzieję, że będzie takich spotkań jeszcze więcej. Podczas różnego rodzaju akcji, każdy z nas widzi jak bardzo ważne jest, aby cały czas się szkolić i doskonalić swoje umiejętności.