Strażacy oddali krew z okazji Dnia Strażaka - OSP Moszczenica

Strażacy oddali krew z okazji Dnia Strażaka

Tradycyjnie z okazji Dnia Strażaka Kluby Honorowych Dawców Krwi działające przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy zorganizowały zbiórkę krwi. W tym roku przyjęła ona wyjątkowy charakter bowiem wśród krwiodawców szukano dawców szpiku kostnego dla chorego na białaczkę druha Łukasza Jarończyka z OSP Męcina Wielka (gm. Sękowa). Akcję zorganizowano w sobotę 7 maja b.r. w Regionanym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gorlicach.

Akcję uroczyście otworzyła Kierownik RCKiK w Gorlicach pani Renata Śliwa, która specjalnie dla strażaków z okazji ich święta własnoręcznie przygotowała tort. Przez cały czas trwania zbiórki krwi Centrum Krwiodawstwa pękało w szwach z powodu ogromnej liczby krwiodawców, którzy przybyli wesprzeć częścią siebie pacjentów gorlickiego szpitala. Wśród nich wielu po raz pierwszy, rejestrujących się do bazy dawców szpiku kostnego, z nadzieją, że uda się ocalić życie i wspomóż przyjaciala strażaka Łukasza Jarończyka.

W akcji udział wzięło w sumie 52 osoby. Udało się zebrać ponad 20 litrów krwi a 12 krwiodawców zarejestrowało się do bazy dawców szpiku kostnego. Krew oddali m.in. strażacy z KP PSP Gorlice oraz druhowie z OSP Klęczany, OSP Kwiatonowice, OSP Libusza, OSP Męcina Wielka, OSP Moszczenica, OSP Ropica Górna, OSP Sękowa, OSP Staszkówka, OSP Uście Gorlickie.