Strona OSP Moszczenica wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 
Strażacy z Moszczenicy pełnili wartę podczas Świąt Wielkanocnych
Strona OSP Moszczenica wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 
   
   

Szkolenia i konkursy  

   

Prognoza pogody:  

   

Statystyka  

Odsłon artykułów:
499917
   

Kto nas odwiedza  

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

   

Strażacy z Moszczenicy pełnili wartę podczas Świąt Wielkanocnych

Szczegóły
Wybierz tekst:

Jak co roku, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Moszczenicy, podczas Świąt Wielkanocnych pełnili wartę przy Grobie Pańskim. Czuwanie rozpoczęte zostało w momencie złożenia ciała Pana Jezusa do grobu w trakcie wielkopiątkowych obchodów, zakończone przed rezurekcją w Wielką Sobotę. Tradycyjnie, w Wielki Piątek, tuż przed rozpoczęciem obrzędów liturgicznych, strażacy odbyli uroczysty przemarsz z remizy do kościoła 

 

W bieżącym roku, do czuwania zgłosiło się ponad 40 strażaków, wśród których znaczną grupę stanowili członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Po raz pierwszy w historii straż przy grobie pełniły także druhny.

"Stójka" trwała ponad 16 godzin, zaś każdy z druhen i druhów spędził "na baczność" przy grobie w hełmie i z halabardą średnio blisko trzech godzin. Obrzędy liturgiczne, zgodnie z którymi od kilku lat prowadzona jest w moszczeńskiej parafii uroczystość wielkosobotnia, skracają czas czuwania strażaków do rozpoczęcia sobotniej nocnej rezurekcji.

Druhowie zatroszczyli się ponadto o oprawę procesji rezurekcyjnej, niosąc baldachim, chorągwie czy feretrony.

Po zakończonej sobotniej rezurekcji, strażacy udali się na "wielkanocną kolację" na zaproszenie proboszcza parafii Moszczenica ks Tadeusza Machała.

   
© OSP Moszczenica 2009-2014