Strona OSP Moszczenica wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 
OSP Moszczenica
Strona OSP Moszczenica wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 
   
   

Nr konta bankowego  

W związku z wieloma pytaniami od naszych sponsorów gdzie można wpłacać online pieniądze na potrzeby naszej jednostki (np. za kalendarze) poniżej podajemy nr konta bankowego naszej jednostki. Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii. Dzięki temu ograniczamy nasze kontakty, a jednocześnie wszyscy ci, którzy chcą wspomóc naszą OSP mogą to zrobić w sposób bezpieczny.

Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy Nr konta: 19 8795 0005 2001 0000 1850 0001

Bardzo dziękujemy!!!

   

Szkolenia i konkursy  

   

Prognoza pogody:  

   

Statystyka  

Articles View Hits
540811
   

Kto nas odwiedza  

We have 19 guests and no members online

   

Articles

Strażacy OSP Moszczenica uczcili pamięć o bohaterskich powstańcach warszawskich.

Details
Wybierz tekst:

image0011 sierpnia 1944 roku w ramach akcji "Burza" wybuchło Powstanie Warszawskie. Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Wśród ludności cywilnej straty wyniosły około 150-200 tysięcy.

W całym kraju, jak co roku w rocznicę wybuchu powstania o godz. 17.00 uczczono pamięć o bohaterskich powstańcach. Zawyły syreny m.in. w remizach strażackich. W naszej remizie również, ale w tym roku po raz pierwszy zebraliśmy się, by osobiście oddać hołd młodym ludziom z powstańczej Warszawy.

Chcielibyśmy, by ten nowy zwyczaj zagościł już na stałe w naszej jednostce i w następnym roku zorganizujemy podobne uczczenie, ale przygotujemy się już odpowiednio wcześniej.

Cześć i chwała bohaterom! 

   
© OSP Moszczenica 2009-2014