Strona OSP Moszczenica wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 
OSP Moszczenica
Strona OSP Moszczenica wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 
   
   

Członkowie  

   

Szkolenia i konkursy  

   

Ostrzeżenia pogodowe:  

Mapa ostrzeżeń dla Polski

   

Statystyka  

Odsłon artykułów:
318322
   

Kto nas odwiedza  

Odwiedza nas 344 gości oraz 0 użytkowników.

   

Artykuły

Druhowie z Moszczenicy ćwiczyli jak gasić pożary wewnętrzne

Szczegóły
Wybierz tekst:

warsztaty ropaW sobotę 3 listopada w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie odbyły się warsztaty z pożarów wewnętrznych. Warsztaty miały na celu zapoznanie druhów z zagadnieniami związanymi z gaszeniem pożarów wewnątrz obiektów. Inicjatorem szkolenia był Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach a zarazem Komendant Gminny ZOSP RP w Ropie dh Bogusław Łukaszyk.

W czasie wykładu teoretycznego omówiono tematy:
- woda – właściwości wody jako środka gaśniczego
- trójkąt spalania – piroliza – pożar – rozwój pożaru
- techniki chłodzenia gazów pożarowych – natarcie pośrednie – natarcie bezpośrednie

Po wykładzie uczestnicy udali się na plac przy remizie, gdzie na modelach „domków dla lalek” pokazano zjawiska zachodzące podczas pożarów. Następnie zaprezentowano jak bezpiecznie rozebrać się z ubrania specjalnego, które po pożarze jest brudne, jakie środki ostrożności zachować aby nie narażać się na czynniki kancerogenne pozostające na ubraniu.

Operowanie prądami wody zaczęto od omówienia budowy prądownicy typu turbo oraz zasady jej działania. Następnie przedstawiono techniki chłodzenia gazów pożarowych: krótki, długi puls, omiatanie oraz techniki natarcia bezpośredniego czyli ołówkowanie, malowanie. Przećwiczono technikę otwierania drzwi i wchodzenia do pomieszczeń oraz techniki poruszania się w rocie.

W warsztatach uczestniczyło ok 40 osób z jednostek: OSP Ropa, OSP Łosie, OSP Klęczany, OSP Moszczenica, OSP Ptaszkowa, OSP Brzostek. Nad całością czuwał Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KP PSP w Gorlicach mł.bryg. Andrzej Czeluśniak.

W warsztatach udział wzięli: Patryk Brach, Wioleta Brach, Damian Markowicz, Radosław Szymański i Bartłomiej Zastępa.

Źródło - fanpage OSP Ropa

   

ziemia

   
daniel
grzesiek
krzysiek
marek
przemek
rafa
romek
stasia
tomek
wojtek
   
   
© OSP Moszczenica 2009-2014