OSP Moszczenica - Wyróżnienia, odznaczenia i nagrody dla krwiodawców klubu HDK OSP Moszczenica

Wyróżnienia, odznaczenia i nagrody dla krwiodawców klubu HDK OSP Moszczenica

W czwartek 22 listopada 2018 roku w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach zorganizowana została Powiatowa Gala Krwiodawców. Podczas gali nagrody, wyróżnienia oraz odznaczenia otrzymali krwiodawcy zrzeszeni w Klubie Honorowych Dawców Krwi działającym przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy.

Świętowanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu czerwonokrzyskiego. Prowadzący galę Andrzej Orchel nawiązując do idei czerwonokrzyskich, przedstawił w krótkim opisie rozwój honorowego krwiodawstwa na ziemi gorlickiej, wyraźnie zaznaczając ich swoisty wpływ na kształtowanie historii gorlickiego krwiodawstwa ma klub HDK działający przy OSP Moszczenica, który z roku na rok bje rekordy w liczbie krwiodawców.

Powitał on także licznie przybyłych krwiodawców oraz gości, a wśród nich m.in. Wiceprezesa Zarządu Głównego PCK Jerzego Kornausa, Prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Gorlicach Mariana Sikorę, Przewodniczącego Rejonowej Rady HDK Jana Bugno, Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie dh Krzysztofa Kosibę, Burmistrza Gorlic Rafała Kuklę oraz Wójta Gminy Ropa Karola Górskiego a także Kierownik Oddziału Terenowego RCKiK w Gorlicach Renatę Załęską.

Gala stała się doskonałą okazją do uhonorowania Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Odznaką ZHDK III stopnia (brązową - za oddanie 5 l krwi dla pań i 6 l krwi dla panów) odznaczono trzech krwiodawców z klubu HDK OSP Moszczenica - Grzegorza Igielskiego, Jana Rzącę oraz Bogusława Bogusza. Odznakę II stopnia (srebrną - za oddanie 10 l krwi dla pań i 12 l krwi dla panów) otrzymał Radosław Przepióra, zaś odznaką I stopnia (złotą - za oddanie 15 l krwi dla pań i 18 l krwi dla panów) otrzymała Agnieszka Igielska.

Podczas gali wręczono także nagrody i wyróżnienia moszczeńskim krwiodawcom. Nagrodę Burmistrza Gorlic otrzymali druhowie Rafał Dobek, Tomasz Skrobot i Bartłomiej Zastępa.

Prezes Klubu HDK działającego od 5 lat przy OSP Moszczenica dh Przemysław Wszołek wraz z druhami Rafałem Dobkiem i Tomaszem Skrobotem uhonorowali Oddział Terenowy RCKiK w Gorlicach medalem 90-lecia OSP Moszczenica. Medal wraz z upominkiem przekazany został na ręcę koordynator zespołu Pani Renaty Załęskiej jako dowód wdzięczności za działania podejmowane dla rozwoju klubu oraz pracę przekraczającą zwykły zakres obowiązków i wysiłek przy akcjach zbiórki krwi organizowanych w moszczenickiej remizie.

Tradycyjne dla gorlickich krwiodawców koncertowali uczniowie Szkoły Muzycznej z Gorlic. Organizatorem gali był Burmistrza Miasta Gorlice Rafał Kukla oraz Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Gorlicach.