OSP Moszczenica - Ponad 100 krwiodawców w Moszczenicy na 100-lecie odzyskania niepodległości

Ponad 100 krwiodawców w Moszczenicy na 100-lecie odzyskania niepodległości

hdk listopad 2018 129Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy ma na swoim koncie kolejny rekord. Tym razem zbiórka krwi, zorganizowana w niedzielę 18 listopada br. pod hasłem "Krew dla Niepodległej" zgromadziła w moszczenickiej remizie 112 krwiodawców, z czego do oddania zakwalifikowanych zostało 108 dawców.

To bez wątpienia rekordowa liczba. Przypomnimy, że poprzedni rekord również należał do strażaków z Moszczenicy. W ubiegłym 2017 roku na akcję do Moszczenicy przybyło 78 krwiodawców, z czego krew oddało 75. Wówczas udało się pozyskać 33.750 ml krwi. Tym razem na rzecz pacjentów trafiło 48.600 ml krwi.

Na zaproszenie klubu HDK przy OSP Moszczenica, który w tym roku świętuje jubileusz 5-lecia istnienia, przybyli krwiodawcy z niemalże wszystkich gorlickich gmin a także z powiatów sądeckiego i tarnowskiego. Zdecydowanie najliczniejszą grupę wśród krwiodawców stanowili druhowie ochotnicy.

Akcja zorganizowana została wspólnie z klubem HDK działającym przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Jej organizacja możliwa była dzięki wsparciu sponsorów - Firmie Marys, GH System, Gór Bet, Budimet, DM Studio, Zajazd Na Wzgórzu, Delikatesy Centrum Mariusz Filar, SUR Moszczenica oraz Andrzej Dziadzio.

Niewątpliwie największe podziękowania należą się ekipie Oddziału Terenowego RCKIK w Gorlicach pod kierownictwem Pani Renaty Załęskiej. Obsługa dwoiła się i troiła, w pocie czoła, bez chwili wytchnienia rejestrowała, pobierała i przetwarzała krew.