OSP Moszczenica - 5 miejsce w IV Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w Ratownictwie Medycznym

5 miejsce w IV Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w Ratownictwie Medycznym

Podnoszenie umiejętności strażaków z zakresu taktyki działań ratowniczych i ratownictwa medycznego - to cel jak przyświecał zorganizowanym po raz czwarty, wspólnym wysiłkiem KP PSP Gorlice i ZOP ZOSP RP Gorlice, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Gorlicach i Gminy Uście Gorlickie IV Mistrzostwom Powiatu Gorlickiego w Ratownictwie Medycznym. Zmagania zorganizowane zostały w Uściu Gorlickim w sobotę 22 września 2018 roku.

W zmaganiach wzięło udział 13 zespołów z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 3 zespoły ze zmian służbowych Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Gorlicach. Przekrój zadań, które mieli wykonać strażacy obejmował, taktykę działań ratowniczych oraz ratownictwo medyczne. Drużyny miały do wykonania 4 zadania praktyczne i do rozwiązania test składający się z 20 pytań sprawdzający poziom wiedzy teoretycznej z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska pod kierunkiem mł. asp. Alberta Apoli.

W wyniku przeprowadzenia pięciu konkurencji medycznych (4 praktyczne oraz test teoretyczny) tytuł mistrza powiatu gorlickiego w ratownictwie medycznym wywalczyli w kategorii OSP z KSRG strażacy OSP Kryg (gm. Lipinki), w kategorii OSP spoza KSRG strażacy z OSP Stróżna (gm. Bobowa). Drużyna OSP Moszczenica, występująca w składzie Lidia Zamorska, Wioleta Brach, Patryk Brach i Radosław Szymański zakończyła zmagania na 5 miejscu.

W wyniku oceny prowadzonych działań ratowniczych przez Ochotnicze Straże Pożarne, przyznano następujące miejsca:
Klasyfikacja Ochotnicze Straże Pożarne z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego:
I miejsce - OSP Kryg - 188 pkt
II miejsce - OSP Dominikowice - 171 pkt
III miejsce - OSP Bobowa - 169 pkt
IV miejsce - OSP Szymbark - 164 pkt
V miejsce - OSP Moszczenica - 162 pkt
VI miejsce - OSP Ropa - 158 pkt
VII miejsce - OSP Sękowa - 147 pkt
VIII miejsce - OSP Kobylanka - 146 pkt
IX miejsce - OSP Brunary - 124 pkt

Klasyfikacja Ochotnicze Straże Pożarne spoza Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego:
I miejsce - OSP Stróżna - 187 pkt
II miejsce - OSP Klęczany - 142 pkt
III miejsce - OSP Rożnowice - 137 pkt
IV miejsce - OSP Śnietnica - 135 pkt

W rywalizacji drużyn zmianowych Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Gorlic, najlepsi okazali się strażacy I zmiany (205 pkt). Na drugim stopniu podium stanęli strażacy zmiany III (204 pkt) a na trzecim zmiany III (173 pkt).

Podczas uroczystej zbiórki podsumowującej mistrzostwa wójtowie gmin Ropa i Uście Gorlickie uhonorowani zostali Tarczami Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gorlicach. Wręczenia tarcz dokonali Prezes ZOP ZOSP RP w Gorlicach dh Krzysztof Kosiba oraz Sekretarz ZOP ZOSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek.

W podsumowaniu Mistrzostw udział wzięli m.in. Małopolski Prawosławny Kapelan Strażaków ks. Arkadiusz Barańczuk, Wiceprezes ZOW ZOSP RP a zarazem Prezes ZOP ZOSP RP w Gorlicach dh Krzysztof Kosiba, Członek ZOW ZOSP RP w Krakowie dh Przemysław Wszołek, Starosta Gorlicki Karol Górski, Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach bryg. Krzysztof Gładysz wraz z zastępcą st. kpt. Waldemarem Krokiem, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach nadkom. Dorota Tokarz, Wójt Gminy Uście Gorlickie Dymitr Rydzanicz, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Ropa Jan Morańda.