OSP Moszczenica - Druhowie z Moszczenicy dopingowali słowackich strażaków

Druhowie z Moszczenicy dopingowali słowackich strażaków

5 osobowa delegacja strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej z Moszczenicy wzięła udział w zawodach sportowo - pożarniczych zorganizowanych przez partnerską jednostkę Dobrovoľný hasičský zbor  Spišské Hanušovce (Spiskie Hanuszowce) ze Słowacji. Zmagania przeprowadzono na słowackich obiektach sportowych w niedzielę 8 lipca 2018 roku. W rywalizacji udział wzięło 16 drużyn.

Sportowo - pożarnicze zmagania słowackich strażaków mają nieco inny przebieg niż ćwiczenie bojowe, w którym rywalizują polscy strażacy. Aczkolwiek przy identycznym założeniu, jakim jest zbudowanie linii ssawnej, linii głównej oraz dwóch gaśniczych oraz podaniu wody do przyrządów, czasy osiągane przez słowackich strażaków kształtują się w granicach 1/3 czasów osiąganych przez strażaków z Polski. Stąd tak duże zainteresowanie słowackimi zawodami a także chęć podpatrywania techniki i stosowanych rozwiązań.

Druhowie z Moszczenicy złożyli także deklarację, iż wezmą udział w kolejnych zawodach, aby pokazać przebieg polskich zmagań sportowo - pożarniczych. Oczywistym jest fakt, że ciężko będzie choćby dorównać słowackim strażakom. Ci rozgrywają w ciągu roku minimum 10 zawodów. W Polsce zawody organizowane są raz na 2 lata.

Udział druhów OSP Moszczenica w zmaganiach słowackich strażaków to jeden z przykładów dobrze układającej się współpracy jednostek OSP Moszczenica i Dobrovoľneho hasičskeho zboru Spiskie Hanuszowce. Poza udziałem jednych i drugich w zawodach sportowo - pożarniczych, strażacy wspólnie uczestniczą także w posiedzeniach organów statutowych, uroczystych apelach oraz ważnych uroczystościach.