OSP Moszczenica - Delegacja z OSP Moszczenica na przekazaniu samochodu dla DHZ Kurima na Słowacji

Delegacja z OSP Moszczenica na przekazaniu samochodu dla DHZ Kurima na Słowacji

W piątek 1 lipca 2016 roku delegacja strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Moszczenicy wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystości przekazania fabrycznie nowego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla partnerskiej słowackiej jednostki ochrony przeciwpożarowej Dobrovolny Hasicsky Zbor Kurima. Zwrot "przekazanie samochodu" na Słowacji, oznacza zupełnie bezpłatne ofiarowanie przez administrację rządową.

Słowacki system pozyskiwania samochodów dla druhów ochotników jest zupełnie inny od systemu przyjętego w Polsce. Naszym zagranicznym partnerom samochód został przekazany zupełnie bezpłatnie (bez ani 1 euro wkładu własnego) na podstawienie pisemnej prośby. Rząd słowacki realizował bowiem program ze środków Unii Europejskiej, w ramach którego ponad tysiąc fabrycznie nowych samochodów trafiło nieodpłatnie do druhów ochotników. Mało tego...samochód odbierany jest z pełnym wyposażeniem.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele ochotniczego i zawodowego pożarnictwa ze słowacji, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej a także duże grono mieszkańców.

Tradycyjnie przy okazji strażackiej uroczystości w Kurimie delegacja z Ochotniczej Straży Pożarnej z Moszczenicy wyraźnie zaznaczyła swój udział.