OSP Moszczenica - Ćwiczyli zdolności medyczne w Sękowej

Ćwiczyli zdolności medyczne w Sękowej

Podniesienie umiejętności ratowników w zakresie działań ratowniczo – gaśniczych i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy - to cel jak przyświecał zorganizowanym po raz drugi w historii, wspólnym wysiłkiem KP PSP Gorlice i ZOP ZOSP RP Gorlice, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Gminy Sękowa i druhów z OSP Sękowa - II Mistrzostwom Powiatu Gorlickiego w Ratownictwie Medycznym. Zmagania zorganizowane zostały w Sękowej w sobotę 23 kwietnia 2016 roku. W rywalizacji także udział wzięli ratownicy medyczni Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy.

W zmaganiach udział wzięło 16 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 3 drużyny zmian służbowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gorlicach. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska pod przewodnictwem st. sekc. Alberta Apoli z KP PSP Gorlice.

W wyniku przeprowadzenia czterech konkurencji medycznych (3 praktyczne oraz test teoretyczny), które zakładały m.in. udzielenie pomocy osobie poszkodowanej - podtopionej, udzielenie pomocy po zatrzymaniu krążenia oraz pomoc i ewakuację z trzeciego sortu siedzeń podczas wypadku samochodowego a także udzielenie pomocy osobie, która zasłabła po zawale serca, tytuł Mistrza Powiatu Gorlickiego w Ratownictwie Medycznym wywalczyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Sękowej.

W wyniku oceny prowadzonych działań ratowniczych przez Ochotnicze Straże Pożarne, przyznano następujące miejsca:
I miejsce - OSP Sękowa - 97 pkt
II miejsce - OSP Kryg 2 - 92 pkt
III miejsce - OSP Gładyszów - 86 pkt
IV miejsce - OSP Dominikowice - 85 pkt
V miejsce - OSP Szymbark - 70 pkt
VI miejsce - OSP Klęczany - 67 pkt
VII miejsce - OSP Ropa - 65 pkt
VIII miejsce - OSP Kryg 1 - 64 pkt
IX miejsce - OSP Kobylanka - 63 pkt
X miejsce - OSP Szalowa - 62 pkt
XI miejsce - OSP Brunary - 61 pkt
XII miejsce - OSP Biecz - 58 pkt
XIII miesce - OSP Śnietnica - 57 pkt
XIV miejsce - OSP Moszczenica - 52 pkt
XV miejsce - OSP Lipinki - 46 pkt
XVI miejsce - OSP Binarowa - 34 pkt

W rywalizacji drużyn zmianowych Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Gorlic, najlepsi okazali się strażacy I zmiany. Na drugim stopniu podium stanęli strażacy zmiany III a na trzecim zmiany II.

W podsumowaniu Mistrzostw udział wzięli m.in. Członek Prezydium ZOW ZOSP RP a zarazem Prezes ZOP ZOSP RP w Gorlicach dh Krzysztof Kosiba, Członek ZOW ZOSP RP w Krakowie dh Eugeniusz Stukus oraz Sekretarz Sądu Honorowego ZOSP RP w Krakowie dh Przemysław Wszołek, Starosta Gorlicki Karol Górski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP Gorlice mł. bryg. Bohdan Białoń, Wiceburmistrz Gorlic Łukasz Bałajewicz oraz Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch.

Tradycyjnie wsparcie finansowe okazali Starosta Gorlicki, Wójt Gminy Sękowa, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Gorlicach, Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach a także Pan Pan Piotr Mika z Firmy Brutus.